Sauna i jej działanie

Osoby lubiące ciepło powinny wybrać się do sauny, która ma niebagatelne właściwości oczyszczające. Jednym z jej rodzajów jest sauna fińska – zabieg bardzo popularny w krajach skandynawskich, z którego korzystają osoby w różnym wieku. Dla nich pobyt w saunie to nie tylko zabieg dający możliwość zachowania zdrowia, ale też sposób na spędzenie wolnego czasu i okazja do spotkań towarzyskich.
czytaj więcej...

Zanurz się w gorącym świecie sauny: Odkryj tajemnice fińskiego relaksu

Odkryj niezwykły świat sauny fińskiej, jej korzyści i tradycje. Dowiedz się, dlaczego Golden Saunas jest jednym z czołowych producentów saun na świecie.

Kto by pomyślał, że siedzenie w gorącym pokoju może być tak relaksujące? Sauna fińska, znana również jako "#sauna", stała się symbolem relaksu, zdrowia i odnowy biologicznej. Ale skąd wzięła się ta tradycja i dlaczego stała się tak popularna na całym świecie?

Historia sauny fińskiej

Sauna fińska ma głębokie korzenie w kulturze i tradycji Finlandii. To nie tylko miejsce do relaksu, ale także ważny element kultury fińskiej. W dawnych czasach sauna była miejscem, gdzie rodziły się dzieci, przyjmowano gości i odbywały się ważne obrzędy.

Jak działa sauna fińska?

Sauna fińska polega na podgrzewaniu pomieszczenia do wysokich temperatur, a następnie polewaniu gorących kamieni wodą, co powoduje wytworzenie się pary. Proces ten stymuluje krążenie krwi, otwiera pory skóry i pomaga w eliminacji toksyn z organizmu.

Zalety korzystania z sauny fińskiej


1. Poprawa krążenia krwi

Regularne korzystanie z sauny fińskiej może poprawić krążenie krwi, co przekłada się na lepsze zdrowie i samopoczucie.

2. Relaks i odstresowanie

Nie ma nic lepszego po ciężkim dniu niż chwila relaksu w saunie. Ciepło i para pomagają rozluźnić mięśnie i odprężyć umysł.

3. Oczyszczanie skóry

Dzięki otwieraniu się porów pod wpływem ciepła, sauna pomaga w eliminacji toksyn i zanieczyszczeń z skóry.

Golden Saunas - lider w produkcji saun

Jeśli myślisz o zakupie sauny do swojego domu, warto zwrócić uwagę na ofertę firmy #Golden Saunas. Jako jeden z czołowych producentów saun na świecie, firma ta słynie z wysokiej jakości produktów i innowacyjnych rozwiązań

Często zadawane pytania


1. Czy korzystanie z sauny fińskiej jest bezpieczne dla każdego?

Tak, ale z pewnymi wyjątkami. Osoby z problemami zdrowotnymi powinny skonsultować się z lekarzem przed korzystaniem z sauny.

2. Jak często powinienem korzystać z sauny?

To zależy od indywidualnych preferencji. Niektórzy korzystają z sauny kilka razy w tygodniu, inni raz na miesiąc.

3. Dlaczego Golden Saunas jest tak cenione w świecie saun?

Golden Saunas słynie z wysokiej jakości materiałów, innowacyjnych rozwiązań i doskonałej obsługi klienta.

Wnioski

Sauna fińska to nie tylko sposób na relaks, ale także na poprawę zdrowia i samopoczucia. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem sauny, warto zwrócić uwagę na ofertę firmy Golden Saunas. Dzięki niej możesz cieszyć się wszystkimi korzyściami płynącymi z korzystania z sauny w komforcie własnego domu.

Korzystanie z sauny:

W Polsce dostęp do sauny wydaje się ograniczony, zarezerwowany wyłącznie dla sportowców. Często, jeżeli już ktoś miał możliwość z niej korzystać, zniechęca się, uważając ten zabieg za zbyt męczący – co najczęściej spowodowane jest nieprawidłowym korzystaniem.


Obecnie kabiny sauny możemy znaleźć nie tylko w ośrodkach odnowy biologicznej, ale również w ośrodkach wypoczynkowych, rehabilitacyjnych, hotelach, gabinetach kosmetycznych, przy siłowniach i basenach, a ponadto w sprzedaży dostępne są również kabiny 2–3 osobowe do zainstalowania w domu.

Zabieg sauny zaliczany jest do zabiegów ciepłoleczniczych, ponieważ działamy na organizm wysoką temperaturą oraz okresowo go ochładzamy, co zmusza nasze mechanizmy termoregulacyjne do bardzo intensywnej pracy. 

Na prawidłowo przeprowadzony zabieg sauny należy przeznaczyć około 2 godziny. Rozpocząć go możemy średnio po godzinie od ostatniego posiłku. Po wysiłku fizycznym lub przeżytym stresie również należy odczekać ok. 30 min. Przed zabiegiem należy umyć ciało pod ciepłym natryskiem i dokładnie wytrzeć, ponieważ sucha skóra szybciej się poci (mokry ręcznik zostawiamy w szatni, a do kabiny wchodzimy z ręcznikiem suchym). Zalecane jest korzystanie z sauny w stroju kąpielowym lub nago.

Przystępujemy do pierwszej fazy zabiegu: fazy nagrzewania – czas od 5 do 12 minut. Kabina sauny wykonana jest z drewna, w środku znajdują się schodkowo ułożone ławy, na niższych ławach temperatura jest niższa, ale większa wilgotność powietrza, a na ławach wyższych odwrotnie. Przy posadzce temperatura wynosi ok. 40ºC, a wilgotność 20–60%, przy suficie panuje temperatura 100ºC przy 2–6 % wilgotności. Po wejściu do kabiny, najpierw zajmujemy miejsce na niżej położonej ławie, zaś w trakcie zabiegu możemy przejść na ławy wyższe – zależy to od naszego samopoczucia. w celu zwiększenia wilgotności powietrza 2-, 3-krotnie polewamy wodą tzw. „duszę sauny”, czyli stos mocno rozgrzanych kamieni (używamy od ¼ do ¾ l wody) – to powoduje uderzenie pary wodnej, utrudniając oddawanie ciepła z naszego organizmu. Do wody, którą polewamy kamienie, można dodać ulubione zioła lub olejki eteryczne, co będzie źródłem dodatkowych bodźców dla naszego organizmu. w trakcie zabiegu zachowujemy spokój i nie prowadzimy rozmów. Początki złego samopoczucia powinny być sygnałem do opuszczenia kabiny i przerwania zabiegu.

Po zakończeniu fazy nagrzewania przystępujemy do fazy ochładzania – czas również od 5 do 12 minut. w fazie tej zmniejszamy temperaturę naszego organizmu poprzez zastosowanie chłodnego natrysku, kąpieli lub – przy sprzyjających warunkach atmosferycznych – wyjście na świeże powietrze. Schładzanie ciała rozpoczynamy od stóp i dłoni, kierując się w stronę serca. Następnie wycieramy ciało, wykonujemy kilkuminutową, ciepłą kąpiel stóp i ponownie przystępujemy do fazy nagrzewania.

W trakcie jednego zabiegu 2-, 3-krotnie powtarzamy cykl nagrzewania i ochładzania, pamiętając, aby zawsze zakończyć fazą ochładzania. Po zakończeniu zabiegu należy przez ok. 30 minut odpocząć oraz uzupełnić poziom płynów w organizmie wypijając wodę mineralną lub sok.

Działanie sauny:

na nasz organizm związane jest głównie ze znacznym obciążeniem mechanizmów termoregulacyjnych i powoduje między innymi: wzrost przemiany materii (o ok. 11%), zwiększenie wydzielania potu (od 800–2000 ml), oczyszczanie organizmu poprzez usuwanie odpadów przemiany materii i toksyn, przyspieszenie oddechu (do 24–36/min), podniesienie tętna (do 100–120 na min.), przegrzanie ustroju (temp. wewnątrz organizmu do 39ºC, a powierzchni skóry do 42ºC), rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry (zgodnie z prawem Dastre-Morata). Nie wolno też zapominać, iż korzystanie z sauny zwiększa siły odpornościowe organizmu i hartuje wzrost jego wydolności, zaś psychicznym efektem zabiegów jest odprężenie, rozluźnienie i odpoczynek.
Dla uzyskania i utrzymania korzystnych zmian w organizmie wystarczy korzystać z sauny regularnie – raz w tygodniu, a w przypadku sportowców – dwa razy.
Oprócz wykonywania zabiegów w celu odprężenia i pielęgnacji ciała, sauna wskazana jest w leczeniu przewlekłych schorzeń reumatycznych, chorób zwyrodnieniowych stawów, nadciśnienia tętniczego okresu i i I/II wg WHO, stanów pourazowych narządu ruchu, niektórych chorób skóry i przewlekłych stanów zapalnych narządów rodnych.

W momencie, kiedy zdecydujemy się na skorzystanie z sauny, powinniśmy skonsultować swoją decyzję z lekarzem, istnieją bowiem schorzenia, będące przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu: choroby zakaźne, podwyższona temperatura, skłonność do krwawień, schorzenia przewlekłe (np.: gruźlica, choroba nowotworowa, choroby nerek, wątroby), niedokrwistość, zaburzenia pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego, padaczka i stany psychotyczne, choroby układu krążenia (np. choroba wieńcowa, po zawale mięśnia sercowego), miażdżyca, zarostowo-zakrzepowe schorzenia naczyń krwionośnych, a także niektóre choroby skóry, ciąża, jaskra, alkoholizm, narkomania.

Sauna na podczerwień:

jest zabiegiem podobnym, pod względem działania na organizm, do sauny fińskiej, lecz ze względu na źródło ciepła, odbywa się on w niższych temperaturach (40–60ºC) i przy mniejszej wilgotności. Źródłem ciepła jest tutaj promieniowanie podczerwone (dł. fali 770–15000 nm), którego energia – po pochłonięciu przez tkanki – zamieniana jest w energię cieplną. Podczas tego zabiegu występuje dużo silniejsze pocenie się niż w tradycyjnej saunie, a dzięki niższej wilgotności łatwiej jest oddychać.

Promieniowanie podczerwone:

stosowane jako zabieg ogólny, powoduje: rozszerzenie naczyń włosowatych i reakcje ze strony naczyń głębokich – zgodnie z prawem Dastre-Morata, obniżenie napięcia mięśniowego, działanie przeciwbólowe, wzmożenie przemiany materii, podniesienie sprawności układu sercowo-naczyniowego, pobudzenie receptorów cieplnych skóry.
Urządzeniem pozwalającym na wykonanie wyżej wymienionych zabiegów są kapsuły SPA, bardzo ostatnio popularne urządzenia o niewielkich wymiarach (2100x900x1080 mm), które dają możliwość wykonania całej gamy różnorodnych zabiegów.
Większość kapsuł rehabilitacyjno-kosmetycznych wyposażona jest w kilka funkcji, które dają możliwość skorzystania z: masażu wodnego, masażu bąbelkowego, biczów szkockich, sauny parowej, sauny suchej, sauny na podczerwień, koloroterapii, aromaterapii, muzykoterapii. Zabiegi te dobiera się w zależności od stanu zdrowia i potrzeb pacjenta, a ich efekty to nie tylko poprawa stanu zdrowia i wyglądu, ale również samopoczucia. Zabiegi mogą działać witalizująco, pobudzająco lub – wprost przeciwnie – relaksująco, odprężająco i uspokajająco.

Z kolei osoby, które nie boją się niskich temperatur, mogą skorzystać z krioterapii. Zabiegi ogólne polegają na poddaniu ciała pacjenta działaniu niskich temperatur, które powodują obniżenie temperatury tkanek powierzchniowych, ale nie doprowadzają do hipotermii ustroju. Czas przebywania pacjenta w komorze początkowo wynosi 0,5 min i stopniowo zwiększany jest do 3 min, pacjent raczej nie odczuwa zimna, tylko delikatne „kłucie szpileczkami” na odsłoniętej skórze.
Zabiegi są wykonywane w specjalnie skonstruowanych komorach kriogenicznych, jedno- lub kilkuosobowych. Pacjent przed ich rozpoczęciem powinien zgłosić się na konsultacje do lekarza, który wykluczy występowanie u niego przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Są nimi: choroby serca i układu krążenia, choroby płuc, zmiany nowotworowe, stany wyniszczenia i osłabienia organizmu, ciąża, klaustrofobia, miejscowe odmrożenia, stany ropno-zgorzelinowe skóry. Istnieją jednak pewne wskazania do terapii, którymi najczęściej są: w chorobach narządu ruchu – stany pourazowe, dyskopatie, zapalenia okołostawowe mięśni, ścięgien, torebek stawowych, choroby zwyrodnieniowe; w chorobach reumatycznych – reumatoidalne zapalenie stawów w okresie ostrym i przewlekłym, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, łuszczycowe zapalenie stawów w okresie ostrym, dna moczanowa w okresie ostrym; w chorobach układu nerwowego – ostry zespół rwy kulszowej, niedowłady spastyczne, zapalenie splotów i nerwów obwodowych.

Przed zabiegiem pacjent musi przebrać się w strój kąpielowy, osuszyć skórę (nie może być spocony), zdjąć biżuterię, ochronić dłonie, stopy, głowę, uszy, nos i usta. Poddany zostaje badaniu tętna i ciśnienia oraz poinformowany o prawidłowym zachowaniu się w czasie zabiegu: należy oddychać powoli, niezbyt głęboko przez nos, a ponadto wykonywać dowolne ruchy kończynami i chodzić.
Duże kabiny składają się z kilku komór o różnej temperaturze po to, aby przyzwyczaić organizm do zmiany temperatury – np.: w kabinie dwukomorowej w pierwszej komorze utrzymuje się temperatura -60ºC, a w drugiej -110ºC, zaś w kabinie składającej się z trzech komór, temperatura w pierwszej wynosi -10ºC, w drugiej -60ºC, a w ostatniej -110ºC. w kabinie jednoosobowej niska temperatura (od -120ºC do -160ºC) działa na ciało pacjenta tylko do wysokości ramion, jego głowa jest wyłączona spod wpływu temperatury dzięki możliwości regulacji wysokości kabiny.
Wykonanie serii zabiegów (ok. dziesięciu) powoduje: zwiększenie ruchomości stawów, zwiększenie siły mięśniowej, poprawę tolerancji wysiłku fizycznego, działanie przeciwbólowe, zmniejszenie stosowania środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, wzrost odporności organizmu, poprawę samopoczucia. Nadto pomaga w walce z cellulitem i nadwagą.

Najlepiej samemu spróbować, do czego gorąco zachęcamy.

Kilka realizacji saun produkcja Golden Saunas